Prominent & Leading Wholesaler from Vadodara, we offer neptune advance vif meter, kaycee electronic digital time meter and neptune m302 energy meter.
₹ 2350 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Brand | Neptune |
| Usage/Application | Industrial |
| Display | Digital |
| Supply Type | AC |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Humidity | 80% |
| Power | 10W |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering a wide range of Neptune Advance VIF Meter to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 240V |
| Temperature Range | 30 Degrees Celsius |
| Display | Digital |
| Power Source | Electric |
| Brand | Kaycee |
| Usage/Application | Laboratory |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | DTTKM |
Minimum order quantity: 10 Piece
Kaycee Time Totalisers incorporate a self – starting synchronous moment ensuring accurate summation of ON TIME of any circulated from an ac supply. Each time the machine is switched on, the totaliser records the running time of that machine directly on the staright reading dial to read either in hours or minitus down to tenths.
All models of Time Totalisers are suitable to flush panel mounting.
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Neptune |
| Model Name/Number | M302 |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Industrial |
| Current | 60 Amp |
| Phase | Single |
| Type | Digital |
| Digit | 1 Row Of 8 Digits(For Energy), 1 Rows Of 4 Digits (For Parameter Display) |
| Frequency | 50 Hz |
| Display | 7 Segment LED Display |
| Burden On Supply | 3VA |
| Input Volt | 0-500VAC (L-L), 3-4 Wire / 1-2 Wire |
| Input Ampere | 0.015A-6.00 Ampere AC / 60 Ampere Direct Optional |
| Resolution | Energy 0.1 kWh, PF 0.001, Hz 0.01 & Auto ranging for Voltage, Current and Power |
| CT Primary | Programmable For up to 10000A |
| CT Secondary | 1A / 5A Programmable |
| PT Ratio | Up to 132 Kv |
| Communication | RS485 MODBUS |
| Update Time / Scroll | 1 Sec / Auto / Manual |
| Temperature Range | 10-50 Degree Celsius |
| Humidity | 95% |
Minimum order quantity: 10 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India