Our product range includes a wide range of 25a kaycee breaker control switch / tnc switch, bch industrial plug and socket ds type 5 pin, bch industrial plug and socket polycarbonate (bpx range), bch make plug sockets metal clad plug socket, 100a celduc solid state relay and neptune ampere meter.
₹ 2290.00 / Piece Get Latest Price
| Switch Operation | Manual |
| Brand | Kaycee |
| Usage/Application | Industrial |
| Switch Type | Rotary |
| Current Rating | 25A |
| Voltage | 240V |
| Material/Body | Metal |
| Frequency Hertz | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
Breaker Control Switch is designed on packet type construction. Each packet consists of two electrically independent double break contacts actuated by a Cam. It is developed to cover the wide range of application such as control of Circuit Breaker, Small Motors and wherever severe frequent operations are required.
Types:Breaker Control Switches are available in following types or combination of these types (Ref. Coding System)
STAY PUT SWITCH:This type switch is supplied with 30o, 45o, 60oor 90o operating angle
SPRING RETURN SWITCH:This type switch is supplied for a preferred 45o or 60o
STAY PUT AND SPRING RETURN:This type switch can have four stay put positions having 45o angle with one spring return position having 45o operating angle. OR
This type switch can have three stay put positions having 60o angle with one spring return position having 60o operating angle.
This type of switch is divided in two parts. The front portion of the switch containing contacts with spring return action and the rear portion accommodation with
lost motion device. This switch is supplied with 45o or 60o operating angle.
n this type of switch two consecutive movements in clockwise direction are prevented .It is available in 3 position spring return switch
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Number of Pins | 5 Pin |
| Pin Type | 5 Pin |
| Current Rating | 63 A |
| Product Type | Plug |
| Phase | Three Phase |
| Interlock Facility | Yes |
| Material | Metal |
| Brand | BCH Electric Ltd |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Voltage Rating | 415 V |
| No. Of Pin | 5 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP44, IP67 |
| MCB Protected | Yes |
| Mounting Type | Panel Mounted, Surface Mounted |
| Pin | 3 Pin, 5 Pin |
| Phase | 1P & 3P |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 830 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 30A, 500V AC & DC |
| Number Of Sockets | 1 Socket |
| Interlock Facility | Yes |
| Usage/Application | Distribution Box |
| No Of Phase | Single Phase |
| Brand | BCH Electric Ltd |
| Surface Treatment | Polished |
| Voltage | 500V AC & DC |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Voltage Type | AC |
| Current | 100A |
| Usage/Application | Switching Purpose |
| Parts | Relay Socket |
| Mounting | PCB Mounting |
| Type | Solid State Relay |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Celduc |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Coil Voltage | 32V |
| Power | 10W |
| Material | MS |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering a wide range of 100A Celduc Solid State Relay to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Display Type | Digital |
| Brand | Neptune |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Current | 12A |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India