Our range of products include 12a pneumatic timer and 240v electrical timer.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Contactor |
| Rated Voltage | 240V |
| Rated Current | 10A |
| Mounting Type | Wall Mounting Timer |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Street Light |
| Switch Type | Shutter Timer Switch |
| Rated Current | 5A |
| Display Backlight | Yes |
| Power/Voltage | 240V |
| IP Rating | IP40 |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
A wide range of Electronic Timers & Devices that are ideally suited for sequence control and various other applications.
SST & IBT series of electronic timers are quality products offered by BCH
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India