Prominent & Leading Wholesaler from Vadodara, we offer bch thermal overload relay and electronic overload relay.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 12A |
| Rated Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | BCH |
| Material | MS |
| IP Rating | IP 45 |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
Residual Current Circuit Breaker ( RCCB) is a safety device used to automatically detect and trip against leakage current, ensuring protection against electric shock to human life and damage to electrical installation/property against fire.
BCH Residual Current Circuit Breaker ( RCCB) is designed to ensure protection ,it automatically measure the current leakage and disconnect the circuit.
BCH Residual Current Circuit Breaker ( RCCB) along with MCB is a reliable way to provide safety from the risk of electrical shock and fires.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BCH |
| Usage/Application | Control Panel |
| Current | 6 Amp |
| Voltage | 240V |
| Type | Current Relay |
| Mounting Type | Din Rail |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India