Leading Wholesaler of kaycee rotary switch and 415v ms foot switch from Vadodara.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 2 Pole |
| Power/Voltage | 240V |
| Current Rating | 16A |
| Switch Type | Key Lock |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
Range: 10Amp -600A, 230 or 440V AC or AC/DC.
Capacity to produce as per any drawing (tailor made switches).
Available with lockable at different positions. Positions available 4,6& 8.,base or universal mounting available.
Mechanism of operations: Slow break, Quick break, Spring return, Quick make & break.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Momentary |
| Switch Type | Push Button |
| Contacts | 2NO+2NC |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Number Of Pedals | Two |
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Switch Operation | Manual |
| Voltage | 415V |
Minimum order quantity: 10 Piece
Foot Switches suited for heavy-duty application such as Machine tools, Rubber & Tyre making machine, SPMs, Welding machines.
Foot Switches are designed to open and close AC or DC pilot circuits. The contact mechanism has Single Pole Double Throw-twin break, silver contacts 1 NO + 1NC enclosed in moulded phenolic block.
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India