Our range of products include bch vacuum contactor.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Brand | BCH |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Type | PC Board |
| Frequency | 50 Hz |
| Elect. Life AC3 Duty | 1.0 million |
| Switching Frequency | 600/Hour (1 Every 6 Sec.) |
| Holding Power VA | 3.6A |
| Opening Time MS | 160ms |
| Drop Out Voltage | 70% or Less |
| Breaking Current | 2400A |
| Making Current | 3000A |
| Operating Volt | 1140V |
Minimum order quantity: 10 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India