Providing you the best range of neptune rm12 apfc relay with effective & timely delivery.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Usage/Application | Electric Panel |
| Voltage | 240V |
| Current | Neptune RM12 APFC Relay |
| Brand | Neptune |
| Type | Current Relay |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting | Flush Mounting |
| Equipment Protection | Double Insulation, Measurement Category III |
| Ambient Op. Temperature | -5 C, +55 Degree Celsius |
| Display | Digital |
| Ambient Humidity | 95% |
| Dimensions | 144x144 mm (LxW) |
| Capacitor Loss | 0.5 W |
| Operating Current | 5.5A |
| Capacitors Steps | 8 / 12 |
| Accuracy | 1% +-1 digit (V, I, cos phi) |
| Power Consumption | 2 VA (Current Circuit) |
| Cos Phi Setting | 0.8 < Cos phi |
| C/k Setting | 0,02 - 1,00 |
| Time Delay Between Steps | 1-1.800 Sec. (For Switch On / Off Separately) Discharge Time |
Minimum order quantity: 5 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India