Pioneers in the industry, we offer 250v plug socket box, bch make plugs & sockets and plastic plug socket from India.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Current Rating | 20A |
| Voltage | 250V |
| Shape | Rectangular |
| Number of Ways | 4-Way |
| Frequency | 50 Hz |
| Pin Type | 3 Pin |
| IP Rating | IP45 |
| Usage/Application | Industrial |
| Cable Entry | Top Entry |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Electric Fittings |
| Rated Voltage | 220 V |
| Interlock Facility | Yes |
| Current Rating | 20 A |
| Brand | BCH |
| Power | 2W |
| Pin Type | 4 Pin |
| IP Rating | IP 45 |
| Material | Metal and Plastic |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Pin Type | 5 Pin |
| Interlock Facility | Yes |
| Current Rating | 16A |
| IP Rating | IP 45 |
| Material | PVC |
| Rated Voltage | 240V |
| Key Lock Facility | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India