Pioneers in the industry, we offer bch make dol motor starter, ms fully automatic motor starter, ms semi automatic motor starter and 10 ka bch switchgears from India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5W |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Current | 3A |
| Power Source | Electric |
| Body Material | Metal |
Minimum order quantity: 10 Piece
DOL Starter is the most basic and simplest type of motor starter. DOL, also expanded to Direct-On-Line Starter, is the common way to start induction motors since they draw large amounts of current while starting. As a result, they require safeguards against high electricity inflow, voltage fluctuations, and sudden faults that may damage the motor windings. When the current supply is fired up, various components of the DOL starter take care of the smooth flow of current,detecting any anomalies in the electricity and breaking the circuits in case of any faults before it reaches the motor.
Due to its sensitive assembly, the DOL is the most reliable, easy-to-install, and time tested electrical tool that can be used in many motor control applications. It finds numerous applications in various industries, including agriculture and manufacturing.
BCH Direct-on-Line (DOL) Starters are highly reliable & time tested starters & suitable for wide range of agriculture & industrial applications. It offers complete motor protection against overload, single phasing, phase reversal & severe unbalanced voltages conditions, all in accordance with latest IS/IEC 60947-4-1 specifications.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Power | 8W |
| Voltage | 240 V |
| Starter Type | Fully Automatic |
| Current | 20 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 5 Piece
KAYCEE New Cam Switches have been engineered and designed especially to meet the requirements of latest concepts in switching technology demanding miniaturization and sophistication in control engineering. These are guaranteed for optimum performance and meet the most arduous industrial applications. KAYCEENew Cam Switches are hand-operated, assembled on packet principle giving choice of multi-position and multi-pole circuits.
Range : 6 Amp,10 Amp,25 Amp,32 Amp,40 Amp,63 Amp,100 Amp, 200 Amp.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Power | 10HP |
| Voltage | 220 V |
| Starter Type | Semi Automatic |
| Current | 20 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | Paint Coated |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Number of Poles | 3 Pole |
| Breaking Capacity | 10KA |
| Standards | CE Certified |
Minimum order quantity: 1 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India