| Ultra Power Air Circuit Breakers |
| MCCB X – Range |
| MCCB – Moulded Case Circuit Breaker – Resilient |
| Miniature Circuit Breakers (MCB) |
| MCB Distribution Boxes |
| Residual Current Circuit Breaker (RCCB) |
| MCB WINDOWS |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| No.of Poles | Triple Pole and Neutral |
| Certification | IS/IEC 60947-2 |
| Rated Current | 800A to 5000A |
| Warranty | 1 Year |
| Breaking capacities | 50kA / 65kA / 80kA / 100kA |
| Break Time | 25msec |
| Rated Operational Voltage | upto 690V AC |
| Rated Insulation Voltage | 1000V AC |
| Degree of Protection on Breaker front | IP53 Standard,IP54 Optional |
| Pollution Degree Suitability | 4 |
| Utilization Category | B |
| Operational Temperature Range | 25-70 Degree Celsius |
| Storage Temperature Range | 40-85 Degree Celsius |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | 4 way to 10 bway |
| Usage/Application | Junction Boxes |
| Brand | Neptune |
| Dimension | 130 x 230mm |
| Shape | Rectangular |
| Number of Ways | 8-Way |
| Material | Plastic |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
We have the right distributor for every user. Configuration according to individual specifications on the basis of pre-defined, encoded flanges, which offer a maximum level of safety during the initial installation & / or maintenance. With their robust design in a high grade & durable , quality plastic, their good seal, the modular expansion options & many innovative extra features, the new VARIABOX proves itself even under the most adverse conditions
₹ 15000 / Number Get Latest Price
| Breaking Capacity | From 18kA, 25kA, 36kA & 50kA |
| Brand | BCH |
| Certification | IS/IEC-60947-2 |
| Voltage | 415V |
| Rated Current | 20A-400A |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Frame Size | 3 Frame Sizes-125A, 250A, 400A |
| Phase | Three Phase |
| Material | ABS |
| Frequency | 60Hz |
Minimum order quantity: 1 Number
BCH X – range of Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) having 3 & 4 pole MCCB with ampere rating from 16A to 800A.
BCH Moulded Case Circuit Breaker comes with high ultimate short circuit breaking capacity (Icu) & service short circuit breaking capacity (Ics) starting from 18 KA to 50 KA.
BCH Moulded Case Circuit Breaker offers protection flexibility with two type of trip units
₹ 1000 / Number Get Latest Price
| No. of Poles | Triple Pole |
| Breaking Capacity | 10 KA to 50 KA |
| Brand | BCH Electric Ltd |
| Certification | IS/IEC-60947-2 |
| Voltage | 415V |
| Rated Current | 63A |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Frame Size | 100A, 250A, 630A |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 60Hz |
| Temperature | 50 Degree Celsius |
Minimum order quantity: 1 Number
BCH 3 pole range of Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) having ampere rating from 16 Amp to 630 Amp are available in three compact frame sizes – 100A, 250A & 630A.
BCH Moulded Case Circuit Breaker comes with high ultimate short circuit breaking capacity (Icu) & service short circuit breaking capacity (Ics) starting from 10 KA to 50 KA.
BCH Moulded Case Circuit Breaker offers protection flexibility with two type of trip units
BCH Moulded Case Circuit Breaker is known for its reliable performance and approved by various prestigious institutions.
Entire range of MCCB is tested and certified as per IS/IEC 60947-2 and also carries CE Mark.
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| No.of Poles | Four Pole |
| Rated Current | 0.5A to 63A |
| Type | C Curve |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Certification | IS/IEC 60898-1 ( 6A-63A) & IS/IEC 60947-2 ( 0.5A-5A) |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase & Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Degree Of Protection | IP 20 Degree protection |
| Brand Name | BCH Electric Ltd |
| Possible Configuration | 1P |
| Insulation Voltage | 690V |
| Impulse Withstand | 4kV |
| Terminal Capacity | 35 Sq mm (Cu) |
| Magnetic Tripping Curve | B & C Type |
| Operating Temperature Range | -5 To +40 Degree |
| Electrical Life | Up to 4000 Operations |
| Mechanical Life | Up to 10000 Operations |
BCH Miniature Circuit Breaker is a high-performance device, able to disconnect Short circuit currents up to 10KA and conforms to Standards: IS/IEC 60898-1 ( 6A-63A), IS/IEC 60947-2 ( 0.5A-5A).
BCH Miniature Circuit Breaker ( MCB) ensure electrical safety in multiple applications.
The Miniature Circuit Breakers (MCB) meets the requirement across all sectors namely Commercial, Industrial , Residential & Agriculture.
BCH MCB Range is available 0.5- 63A current ratings.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Connection Type | Multiple Way |
| Material | Mild Steel |
| Brand | BCH Electric Ltd |
| Door Type | Double Door |
| IP Rating | IP44 |
| Number Of Ways | 4,6,8,12,16 Ways |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Automation Grade | Manual |
| Frequency | 50 Hz |
| MCB Count | SPN Single Door & Double Door Distribution |
Minimum order quantity: 1 Piece
BCH offers a wide range of compact, aesthetically appealing & elegant distribution boxes with unique user-friendly features. MCB Distribution Box is specially designed & engineered to provide safety, convenience and simplicity.
BCH Distribution Boxes are not only enclosures but a complete system in itself, incorporating switching and safety devices like MCBs, RCCBs, MCCBs & Isolators to give total protection to the living being & electrical installation.
BCH Distribution boxes are elegantly designed for safe power distribution in industrial, commercial and residential segments. Distribution boxes are available in wide range and equipped with insulated neutral links, copper busbar & earth link.
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India