Our range of products include bch residual current circuit breaker, motor protection circuit breaker and ultra power air circuit breaker.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Sensitivity | 30mA |
| No. of Poles | Double Pole |
| Voltage | 415V |
| Frequency | 60Hz |
| Rated Current | 25A |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | BCH |
Minimum order quantity: 10 Piece
Residual Current Circuit Breaker ( RCCB) is a safety device used to automatically detect and trip against leakage current, ensuring protection against electric shock to human life and damage to electrical installation/property against fire.
BCH Residual Current Circuit Breaker ( RCCB) is designed to ensure protection ,it automatically measure the current leakage and disconnect the circuit.
BCH Residual Current Circuit Breaker ( RCCB) along with MCB is a reliable way to provide safety from the risk of electrical shock and fires.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 12W |
| Power Source | Electric |
| Current | 12A |
| Material | PVC |
Minimum order quantity: 5 Piece
DC Mill Duty Contactors have been designed keeping in view the arduous environment and duty conditions in tough industrial application e.g crane application in a big steel plant
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| Power | 20W |
| Power Source | Electric |
| Current | 12A |
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India