Offering you a complete choice of products which include special purpose contractor and 25a dc contactor.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Voltage | 240V |
| Mounting Type | PC Board |
| Current | 12A |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Power | 8W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Switching Current | 25A |
| Mounting Type | PC Board |
| Current | 5A |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Electricity Type | AC |
| Usage/Application | Electric Fitting |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
DC Mill Duty Contactors have been designed keeping in view the arduous environment and duty conditions in tough industrial application e.g crane application in a big steel plant
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India