Wholesaler of a wide range of products which include 20amp metal clad plugs socket, 220v industrial plug socket and bch heavy duty metal plug socket ds type.
₹ 680 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 20 Amp |
| Material | Mild Steel |
| Pin Type | 2 Pin Socket |
| Number Of Sockets | 1 Socket |
| Color | White |
| Usage/Application | Distribution Box |
| No Of Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 300 / Set Get Latest Price
| Rated Voltage | 220V |
| IP Rating | IP45 |
| Current Rating | 20A |
| Key Lock Facility | Yes |
| Pin Type | 5 Pin |
| Body Material | Metal and Plastic |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Set
We offer plug and sockets of protection degree:
Neptunes also offer you a variaboxes of ready wired installation, housing made of high-grade impact-resistant plastic. Modbox enclouser systems of IP65 with chemical resistant, weather resistant and polycarbonate junction boxes.
Neptune Industrial Plug & Sockets Product Range:-
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 16A - 125A |
| No. of Pins | 5 Pin |
| Rated Voltage | 415 V |
| Pin Configuration | 5 Pin |
| Current Rating | 16 A |
| Socket With Shutter | Yes |
| Interlock Facility | Yes |
| Phase | Single Phase & Three Phase |
| IP Rating | IP 45 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Heavy duty Metal |
| Voltage | 240V |
| Brand | BCH Electric Ltd |
| No Of Pin | 5 Pin |
| Ampere | 16A to 125A |
| Insulation Resistance | Yes |
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India