Prominent & Leading Wholesaler from Vadodara, we offer limit switch kaycee, bch mini limit switch and heavy duty limit switch.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kaycee |
| Usage/Application | Machine Tools |
| Switch Configuration | Both |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Current Rating | 10A |
| Material | PS |
| Finishing | Paint Coated |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
KAYCEE LIMIT SWITCH Type KLS have been specially design to convert mechanical motion into Electrical control signal. The mechanical motion is usually in the form of a cam, a machine component of an object moving towards a predetermined position.
KAYCEE LIMIT Switches are available in two basic types. They are normally used where actuation is relatively fast or for Snap action.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Machine Tools |
| Switch Type | Rotary Limit Switch |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Brand | BCH |
| Pole Throw | SPST |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Insulation Resistance | Yes |
| Current Rating | 5A |
| Material | MS |
| Size | 21x56mm (WxH) |
Minimum order quantity: 10 Piece
Chandrakant Shah (Proprietor)
Viral Corporation
1st Floor, Shreejidham, Lehripura New Road, Sant Kabir Road, Vadodara - 390001, Gujarat, India